16. ULUSLARARASI GEOMETRİ SEMPOZYUMUÜniversitemiz ev sahipliğinde, 4-7 Temmuz 2018 tarihleri arasında Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi'nde düzenlenen "16. Uluslararası Geometri Sempozyumu" başarıyla gerçekleştirildi. 
4 Temmuz 2018 tarihinde düzenlenen törende bir açış konuşması yapan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kazaz, 26. yılını tamamlayan Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin bilimsel etkinlikler dizisine böyle bir sempozyum ile katkı yapmalarına imkan sağlayan Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi'ye, Türk Dünyası Matematikçiler Birliği Onursal Başkanı Prof. Dr. Hasan Hilmi Hacısalihoğlu'na, Prof. Dr. Mahmut Ergüt'e ve Prof. Dr. Murat Tosun'a teşekkür etti.
Sempozyumun çok başarılı ve verimli geçtiğini vurgulayan Kazaz, üç gün boyunca 5 davetli konuşmacı ve 3 seminer ile eş zamanlı olarak 8 farklı salonda yapılan 56 oturumda 246 sözlü sunuma yer verildiğini, toplam 254 sözlü sunum ve 21 poster sunumu yapıldığını söyledi.
Sempozyumun Bilim Kurulu'nda Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi, ABD Michigan Devlet Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi, Kanada Windsor Üniversitesi, Almanya Berlin Freie Üniversitesi, İtalya Bari Üniversitesi, Romanya Bükreş Üniversitesi, Bükreş İnşaat Mühendisliği Teknik Üniversitesi ve Alexandru Ioan Cuza Üniversitesi, İspanya Granada Üniversitesi, Güney Kore Sungkyunkwan Üniversitesi, Çin Fudan Üniversitesi, Hindistan Banaras Hindu Üniversitesi, Punjabi Üniversitesi ve Calcutta Üniversitesi, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi, Suudi Arabistan King Saud Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Ege Üniversitesi gibi yurt dışı ve ülkemizdeki pek çok üniversiteden değerli akademisyen ve araştırmacılar yer alırken, sempozyuma davetli konuşmacı olarak katılan Romanya'dan Prof. Dr. Adela Mihai, Almanya'dan Prof. Dr. Konrad Polthier, Hindistan'dan Prof. Dr. Rakesh Kumar, Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hasan Hüseyin Uğurlu ve Sakarya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Ali Güngör ve verdikleri ilgi çekici seminerler ile sempozyuma katılan Prof. Dr. Hasan Hilmi Hacısalihoğlu, Prof. Dr. Rüstem Kaya ve Prof. Dr. Osman Gürsoy büyük katkılar sağladı.
Kompleks Manifoldlarda Submanifold Teorisi, Chen İnvaryantları, Manifoldlar Üzerine Kompleks Analiz ve Diferansiyel Geometrinin Ekonomiye Uygulamaları alanlarında birçok kitap ve makaleye sahip davetli konuşmacı Prof. Adela Mihai'nin "Modern Topics in the Geometry of Einstein Spaces" başlıklı konuşması sempozyum katılımcıları tarafından büyük ilgi gördü.
New York Uluslararası Film Festivali'nde "En iyi Animasyon" ödülüne layık görülen; bilgisayar grafikleri, bilgisayar destekli geometri ve mimarlık gibi endüstriyel alanda uygulamalara sahip ayrık diferansiyel geometri, uygulamalı geometri ve görüntüleme konularında pek çok akademik çalışmaya sahip olan ve "MESH - A Journey Through Discrete Geometry" isimli bir filmi de bulunan davetli konuşmacı Prof. Konrad Polthier'in "Branched Covering Surfaces" başlıklı, görsel efektler de kullanarak bu alanın geometri ile ilişkisini ortaya koyan sunumu büyük beğeni ile izlendi.  
Davetli konuşmacılardan Prof. Rakesh Kumar'ın "Some Characterization Theorems for Lightlike Hypersurfaces of Semi-Riemannian Manifolds Admitting a Semi-symmetric Non-metric Connection" başlıklı konuşmasının ardından yapılan bilimsel tartışmalar sempozyuma renk kattı.
Dual Lorentziyen Geometri alanındaki ilk akademik çalışmalara sahip olan davetli konuşmacı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Uğurlu'nun, Rölativite teorisindeki araştırmacılara önemli katkılar sağlayacak olan iki ışık benzeri vektör arasındaki açının ilk kez tanımlandığı "The Principle of Transference Between Real and Dual Lorentzian Spaces and Dual Lorentzian Angles" başlıklı konuşması ilgiyle takip edildi.   
Davetli konuşmacılardan Prof. Dr. Mehmet Ali Güngör'ün hareket geometrisi ile ilgili "Split Quaternions and Hyperbolic Spinor Representation of Transformations" başlıklı konuşması ise sempozyum katılımcıları tarafından beğeniyle karşılandı. 
Sempozyum süresince 246 adet sözlü sunum, ilgi alanlarına göre katılımcılar tarafından aynı anda 8 farklı salonda beğeniyle takip edildi. Poster sunumları ise yazarlar tarafından sempozyum ortak alanında sergilenerek, katılımcılara takdim edildi. 
Sempozyumun kapanış konuşmasını Prof. Dr. H. Hilmi Hacısalihoğlu ile birlikte gerçekleştiren Prof. Dr. Mustafa Kazaz; sempozyumun düzenlenmesinde destek olan Manisa Valiliği, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Yunusemre Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi, Salihli Belediyesi, TÜBİTAK, Ziraat Bankası A.Ş., Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası, Pegem Akademi ve Matematik Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi A. Tuğba Güroğlu ile sempozyumun başlangıcından sonuna kadar aktif olarak görev alan ve büyük bir özveri ile çalışan Matematik Bölümü öğretim elemanlarından Doç. Dr. Ali Konuralp, Doç. Dr. Duygu Dönmez Demir, Dr. Öğr. Üyesi A. Tuğba Güroğlu, Dr. Öğr. Üyesi Gökşen Bacak Turan,  Dr. Öğr. Üyesi Simge Öztunç, Dr. Öğr. Üyesi Derya Durgun, Dr. Öğr. Üyesi Kübra Erdem Biçer, Arş. Gör. Dr. Burak Şahiner, Arş. Gör. Dr. Emel Ünver Demir, Arş. Gör. Dr. Pınar Balkı Okullu, Arş. Gör. Dr. Tanju Kahraman, Arş. Gör. Dr. Sinan Deniz, Arş. Gör. Onur Kaya, Arş. Gör. Dr. Enes Yavuz, Arş. Gör. Kübra Özkan, Arş. Gör. Elif Tuğçe Meriç, Arş. Gör. Dr. Elif Çetin'e, sempozyumda gönüllü olarak görev alan lisans ve lisansüstü öğrencilerine teşekkür etti. Kazaz, önümüzdeki yıl düzenlenecek olan 17. Uluslararası Geometri Sempozyumu'nun Doğu Anadolu'nun modern şehirlerinden biri olan Erzincan'da Binali Yıldırım Üniversitesi'nde yapılacağını ilan etti. 
Prof. Dr. H. Hilmi Hacısalihoğlu ise konuşmasında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi tarafından düzenlenen sempozyumun çok iyi bir planlama ile çok başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini ifade ederek, sempozyumda emeği geçen Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer'e, Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi ve üniversite yönetimine, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kazaz'a, Düzenleme Kuruluna, Bilim Kuruluna, belediyelere ve davetli konuşmacıların her birine tek tek teşekkür etti. 
Prof. Dr. H. Hilmi Hacısalihoğlu tarafından sempozyumda görev alan Matematik Bölümü lisans ve lisansüstü öğrencileri Asya Keçeci, Pelin Tınlıyan, Uğurcan Selçuk, Arzu Erbek, Fevzi Coşkun, Lütfiye Çekiç, Özge Yabacı, Zafer Toydemir, Onur Yıldırım, Bedirhan Kırşan, Merve Kaplan, Hacer Kanar, Seher Köse, Ayşegül Çakır, Pelin Coşkun, Buğra Mert, Damla Gökyeşil, Sinem Yediler, Elif Aykutalp, Aysun Erdoğan Sert, Mubita Maswabı, Watson Lungu ve Peter Lukonde'ye teşekkür belgeleri ve hediyeleri takdim edildi. Kapanış programı kapsamında katılımcıların sempozyum hakkındaki görüş ve önerilerinin yanı sıra, bilimsel değerlendirmelerine de yer verildi.  
Programın sonunda, Prof. Dr. H. Hilmi Hacısalihoğlu tarafından sempozyum düzenleme kurulu başkanı Prof. Dr. Mustafa Kazaz'a plaket takdim edildi. Prof. Kazaz, plaketi sempozyumda özverili ve disiplinli bir şekilde görev yapan tüm arkadaşları adına aldığını ifade ederek, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve sempozyuma katılan tüm araştırmacılara tekrar teşekkür etti.  
Sosyal etkinlikler kapsamında Büyük Saruhan Otelde verilen gala yemeğinde sunulan Zeybek Halk Oyunları ve Karadeniz Halk Oyunları gösterileri beğeniyle izlendi. Gösterilere katılımcıların da iştiraki geceye renk kattı. Son günde de Salihli'deki Sart Ören Yeri, Artemis Tapınağı ve Kurşunlu Kaplıcalarının gezilmesinin ardından, Lidya Sardes Termal Otelde öğle yemeği yenildi.  Manisa şehir merkezinde bulunan tarihi camiler ve Hafsa Sultan Şifahanesi Tıp Tarihi Müzesi gezileri gerçekleştirildi.
 
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik